14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel

Kuidas leida sobiv voodipesu?

Hea ja kvaliteetse voodipesu leidmine võib olla päris keeruline ja aeganõudev. Selleks, et valida just endale sobiv, tuleb tunda erinevate materjalide omadusi, sest just sellest sõltub kui pehme, siidine, vastupidav jne on voodipesu. Isegi samast materjalist valmistatud kangas võib erinevad üksteisest omaduste poolest üpriski palju, sest määravaks saab nii kiudude tihedus ja jämedus.

Kanga tihedusest sõltub materjali vastupidavus

Mida jämedamad kiud, seda vastupidavam on kangas (nt nagu puuvill), kuid selline materjal on tavaliselt kõva. Koju tasub soetada peenema niidi ja ning suurema kiudude arvuga kangas, sest see on mõnusalt pehme. Suvekoju tasub eelistada ka jäigemast materjalist voodipesu, sest seda kasutatakse harvem ja pesta tuleb tihedamini. 

Enne voodipesu soetamist kontrolli TC ühikut ehk kanga tiheduse mõõdikut. Kiuloend võib olla vahemikus 80-1000 TCni: mida kõrgem on ühik, seda tihedam on kangas. Pehme voodipesu kiuloend on umbes 200 TC, sellest madalam võib olla liiga õrn ja mitte kõige praktilisem valik.

Lihtsamaks otsustamiseks koondasime sinu jaoks kokku ülevaate enamlevinud materjalidest, millest tehakse voodipesu, ning kirjeldasime ära nende omadused, nii eelised kui ka puudused. Head avastamist ja voodipesu valimist!

Puuvill – hingav ja looduslik kangas

Puuvill on üks vanemaid materjale, mida inimkond on kasutanud ja seega ka kõige levinum materjal, millest voodipesu valmistada. Materjalina on puuvill hingav, vastupidav ja looduslik ning sellest valmistatakse erinevaid kanga sorte nagu satään, flanell jt. 

Puuvilla on lihtne pesta ja enamik plekke ja mustust saab lihtsalt eemaldada. Tasub arvestada, et uuena on puuvillast voodipesu küllaltki kõva, kuid ajapikku muutub see pehmemaks.

Egiptuse puuvill – vastupidav ja luksuslik kangas

Egiptuse puuvill  on üks armastatuimaid ja luksuslikumaid puuvilla sorte. Iga puuvillase kanga puhul on oluline toorpuuvilla kiu pikkus: mida pikemad kiud, seda tugevam ja kvaliteetsema materjaliga on tegu. Egiptuse puuvill erineb teistest puuvilla sortidest just pikakiulisuse poolest ja on seetõttu tugevam, pehmem ja siidisem. Egiptuse puuvillast valmistatud voodipesu ei lähe tänu sellele ka niivõrd kiiresti topiliseks ja peab kaunina vastu kauem kui tavalisest puuvillast padjad või tekikotid.

Satään – hingav ja pehme kangas

Satääni kootakse peamiselt Egiptuse puuvillast, mistõttu näeb see samuti välja siidine ja sile. Vahest võib materjali ajada siidi või satiiniga segamini, tegelikkuses on aga tegemist täiesti teise materjaliga. Satään on valmistatud vaid puuvillast, aga enda läike tõttu võib meenutada siidi. Satiini valmistatakse aga siidist ja mõnest teisest sünteetilisest materjalist.
Nii nagu ka teised puuvilla materjalid, on ka satään vastupidav ning hingav materjal. Sellest valmistatud voodipesu sobib hästi allergikutele.

Satäänist voodipesu valides tuleks pilk heita kogu kasutatud materjalile, sest tihtipeale lisatakse selle teisi kunstlikke materjale, mis muudavad ajapikku voodipesu topiliseks.

Bambus – kõige paremini hingav materjal

Kui eelnevalt nimetatud puuvillast valmistatud kangad on hingavad materjalid, siis bambus on neist veelgi hingavam materjal. Lisaks sellele on bambusest valmistatud voodipesu pehme ja vastupidav, sest selle kiud on tugevad ja kulumiskindlad. Bambus materjal mõjub suvel jahutavana ning talvel soojendavana, seega sobib sellest materjalist voodipesu aastaringseks kasutamiseks. Enda looduslike omaduste ja hingavuse poolest valmistatakse bambusest voodipesu väikestele lastele. Samuti lisatakse seda satäänile juurde, et pehmendada materjali (selleks võiks bambuse osakaal olla u 30%).

Siid – luksuslik kangas

Siid on looduslik materjal, mida saadakse siidiliblika vastse kookoni lahti kerimisel. Juba 1400 eKr olid siidkangas üheks väärtuslikumaks kaubaartikliks Hiinas ja kuni tänase päevani on tegemist luksusliku materjaliga. 

Küllaga on sellel palju rohkem eeliseid kui meist paljud teavad.

Siidist voodipesu, eriti padjapüürid on aina populaarsemaks muutumas, sest see on hea nii meie juustele kui näonahale.

Siid on hingav kui ka hüpoallergeenne materjal, see tähendab, et tõrjub looduslikult näiteks tolmulestasid. Seetõttu on soovitav siidist voodipesu kõigile, kes on allergikud või kel on rasusem nahk (akne).

14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel