On tõestatud, et inimene suudab eristada rohkem kui triljonit erinevat lõhna. Meie haistmismeel on palju tugevam kui me oleme siiani arvanud ning arvestades meie nina suutlikkust eristada nii palju erinevaid lõhnu, pole üllatav, et meil on mugavam viibida meeldiva lõhnaga keskkondades.
Inimene veedab magamistoas umbes kolmandiku oma ajast ning on oluline, et lõhn ja õhu kvaliteet toas oleks värske ja puhas. Toome välja põhjused, miks tuba lõhnab halvasti ning kuidas saame lihtsaid nippe kasutades toa hästi lõhnama panna.
Miks minu magamistuba lõhnab halvasti ?
- Lemmiklooma õnnetused – mõnikor juhtub õnnetusi ka kõige paremini koolitatud lemmikloomadel. Pole vahet, kas õnnetus on tuvastatud kohe või mõne aja möödudes, lõhn võib püsima jääda pikalt.
- Toidujäägid – vanad toidu-või jooginõud võivad hakata lõhnama. Isegi, kui tuppa ei ole jäetud toitu ega jooke, võivad vanad plekid ja lekked tekitada ebameeldivat lõhna.
- Mustad riided – määrdunud pesu on üheks bakterite kasvulavaks. Kui tunnete oma toas imelikku lõhna, siis must pesu võib olla üheks põhjuseks.
- Seisev õhk – seisev õhk püüab kinni tolmu, hallituse ning isegi suitsuhaisu riietelt. Eriti kehtib see kuumadel ning niisketel suvepäevadel. Kui toas ei ole töötavat ventilatsiooni, hoiab seisev õhk kõiki neid saasteaineid kinni.
- Tolm – tolm koosneb surnud nahast, õietolmust, lemmikloomade karvadest ning kõõmast, putukatest ja mustusest. Lisaks sellele, et tolm muudab toa määrdunuks, mõjutab see oluliselt ka õhu kvaliteeti ning tekitab ebameeldivat lõhna. Lisaks võib tekitada allergiaid.
Kuidas ma saan oma toa värskelt lõhnama panna ?
- Võta tolmu – teades, millest tolm koosneb ei soovi kindlasti me seda oma tuppa. Võta tolmu regluaarselt ning põhjalikult. Peale laudade, kappide ning riiulite puhastamist ära unusta ka aknaid, lampe, uksi ning põrandaliiste. Tolmu pühkides tuleb meeles pidada:
- Alusta ülevalt ning lõpeta all – kui puhastate alt ülesse, asetub tolm tagasi juba puhastatud pindadele.
- Kõvade pindade puhastamisel kasutage niisket lappi – see aitab ära hoida tolmu lendlemist õhku.
- Kandke näomaski – juhul, kui te ei kasuta niisket lappi satub kindlasti tolm ka õhku. Selleks, et see ei saaks sisse hingatud, pakub kaitset näomask.
- Puhasta põrandad – kui tolm on võetud, on aeg puhastada põrandad. Põrandateni jõuab kõik see mis meie toas juhtub. Põrandada koguvad tolmu, lekkeid ja puru. Lemmikloomade puhul karvad ja kõõm ning võimalikud õnnetused.
- Puidust põrandad – puidust põrandate puhastamine on üsnagi lihtne. Parim lahendus on kasutada niisket moppi. Kuiva mopiga puhastamine segab tolmu ja muud soaked ning lennutab nad õhku tagasi. Korralikku puhastust kuiva mopiga ei saa.
- Vaipkattega põrandad – määrdunud vaipkattega on pisut rohkem tööd. Selleks, et viia läbi vaiba sügavpuhastus, tee kindlaks kõik plekid mis võivad halva lõhna tekkeks. Puista plekkidele söögisoodat (kui võimalik, lase soodal mõjuda 1-2 päeva). Sooda on üks parimaid looduslikke lõhnaeemaldajaid. Ühe – kahe päeva möödudes eemalda sooda tolmuimejaga ning puhasta kogu ülejäänud vaip põhjalikult.
Vaatamata sellele, millne on põrandakate magamistoas, ei tohi unustada raskesti ligipääsetavaid kohti nagu mööblialused või kapitagused.
- Tee aknad lahti – kodud sisaldavad hulgaliselt saasteaineid, mis on piiratud suhteliselt väikesel alal. Väljastpoolt tulev õhk on palju tervsilikum kui kodudes olev õhk, isegi siis kui arvestame sinna sisse saasteained nagu õietolm ja sudu. Akende avamine võimaldab värskel õhul murda seisva õhu, mis toas ebameeldivaid lõhnu kinni hoiab.
- Vannita lemmikloomi – selleks, et karvased lemmikloomad ei panustaks toa ebameeldivale lõhnale kaasa, vannitage neid regulaarselt.
- Pese voodipesu – kuna voodis veedetud aeg on kolmandik meie elust, siis veeda see puhtas keskkonnas ning pese voodipesu vähemalt korra nädalas. Veendu, et voodipesu ei jääks pesukorvi pikaks ajaks, kuna bakteritest eralduvad gaasid lagundavad tekstiilidele jäänud higi, mis omakorda on halva lõhna tekitajateks.
- Puhasta pehmet mööblit ja muid tekstiile – just nagu voodipesu ja määrdunud riided, on ka pehme mööbel ning muud tekstiilid magnetiks tolmule ja tolmulestadele. Mõned head näpunäited, et hoida tuba puhas ja lõhnavaba:
- Pese kardinaid;
- Pehme mööbli puhastamiseks kasutage valge äädika – veesegu;
- Spetsiaalsete või antiikesemete jaoks soovitame kontakteeruda spetsialistiga;
- Tolmu ja mustuse eemaldamiseks pehmelt mööblilt kasutage tolmuimejat;
Nende esemete puhastamisest kord kuus täiesti piisab.
- Kasuta õhupuhastajaid – õhupuhastid püüavad kinni ning hävitavad toas leiduvad saasteained. Nende elimineerimisel eemaldatakse tõhusalt ebameeldivate lõhnade allikad. Õhupuhasti valimisel kindlasti jälgida seda, et see lagundaks allergeene, nagu hallitus ja kemikaalid.
Ülal väljatoodud nipid aitavad teie toas oluliselt õhku värskendada, kuid kui soovite veel lisada looduslikke lõhnu, siis siin on mõned soovitused. Kasutage lõhnavaid lilli nagu jasmiin, liiliad või roosid. Samuti võite meisterdada potpourri – see on kuivatatud looduslikult lõhnavate taimede materjalide segu. Segusse sobivad hästi roosi kroonlehed või näiteks lavendel. Veel üheks võimaluseks on kasutada orgaanilisi või looduslikke eeterlikke õlisid nagu sidrunhein, apelsin või piparmünt. Või hoopis mõni muu, eeterlike õlide valik on suur. Õhuvärskendaja valmistamiseks pane ca 250ml pihustiga pudelisse vesi ja lisa 20 tilka õli. Pihusta seda ruumi või näiteks voodilinadele.