14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel

Juhend jätkusuutlikuks ostlemiseks

Suured allahindlused ja pakkumised ahvatlevad paljusid. Kuidas aga ostelda võimalikult jätkusuutlikult kui ka rahakotisäästlikult. Oleme pannud kokku mõned soovitused, mida pidada meeles kodusisustustoodete kui ka mänguvahendite soetamiselt, et saaksid teha alati parimad valikud nii iseenda, rahakoti kui ka meie koduplaneedi nimel.

1. Osta vaid seda, mida sa päriselt vajad

Meie esimene soovitus tundub pealtnäha väga lihtne, aga seda tihtipeale tegelikkusest keeruline järgida. Suured allahindluste kampaaniad, erinevad ostupäevad kui ka püsiklientide pakkumised on pannud ka meid ja võib-olla isegi sind soetama asju, mida tegelikkuses pole vaja. Suur osa meie ostudest tulenevad hetkeemotsioonidest.

Selleks, et selliseid ostuotsuseid vältida:

  • mõtle alati enne, ja tee seda mitu korda, kas sa päriselt ka vajad seda toodet. Kas ostusoovi põhjuseks võib olla suur kampaania, millele ei saa vastu panna või soovid seda saada, kuna paljudes kodudes, mida Instagramist oled näinud, on just see sama toode?
  • Koosta nimekiri toodetest, mida soovid lähiajal soetada. Ostunimekirja koostamine aitab suurte pakkumiste ajal hoida fookust ja otsida välja just neid tooteid, mida päriselt vajad. Nii väldid allahindluskampaaniatel, aga ka muul ajal, tekkivaid emotsioonioste.

Tehes mitte täielikult läbimõeldud oste e-poodidest, kaasneb sellega tihtipeale suurem süsinikujälg, kui otsustad selle tagastada. Mõtle alati enne ostmist, kas sa vajad seda toodet ja väldi emotsioonioste, mis pole täielikult läbi mõeldud.

2. Eelista kvaliteeti

Kõrge kvaliteet võrdub kõrge hind? See ei ole alati nii. Selleks, et teha teadlik ostuotsus, pööra alati tähelepanu toote materjalile. Millest on see valmistatud? Milliseid viimistlusvahendeid on kasutatud? Kas toode vastab ohutusnõuetele? Kvaliteetsetest ja looduslikest materjalidest tooted on tihtipeale vastupidavamad kui mitmed alternatiivsetest materjalidest valmistatud esemed. Pole asjata, et öeldakse, et täispuidust tooted peavad kaua vastu. Lisaks on puitu võimalik väga hästi töödelda ja ka üle värvida, kui selleks peaks tulevikus olema soov.

Kuid aru saada, kas tegemist on kvaliteetse tootega?

  • Milliseid materjale on kasutatud? Kas mööbliese või selle karkass on täispuidust või puitlaastplaadist? Näiteks on täispuit või ka taaskasutatud plastikust valmistatud toode parem valik kui MDF või saepuruplaadist tehtud ese. Alati on loodussõbralikum valik selline materjal, mida on võimalik pärast taaskasutada, ükskõik siis milleks. Näiteks on võimalik täispuidust riiulit töödelda ja üle värvida vastavalt sinu soovidele, aga ka sellest materjalist saab õigete oskustega anda täiesti uus elu.
  • Milliseid viimistlusvärve ja -lakke on kasutatud? Kas kasutatud värv on veepõhine? Kui ei, siis see värv võib sisaldada lenduvaid orgaanilisi ühendeid ehk VOC-e, mille liiga suur sisaldus ei ole inimeste tervisele hea. Seetõttu eelista mööblit, mis on viimistletud looduslike või mittemürgiste viimistlusvahenditega. Kui sa ei tea, mida on mõne mööblieseme jaoks kasutatud, uuri tootjalt või edasimüüjalt.
  • Kas toode vastab ohutusnõuetele? See on eriti oluline, kui sa oled soetamas lastele mõeldud mänguasju, aga ka erinevaid mänguvahendeid. Kõik sellised tooted, mida Euroopa Liidus müüakse, peavad omama CE-märgist. Uuri, kas sulle huvipakkuval mänguasjal või kasvõi ronimiskolmnurgal on see ikka olemas!
  • Kas ja millised sertifikaadid on kasutatud materjalidel? Aina enam tootjaid eelistavad puitu, mis vastab FSC sertifikaadile või orgaanilist puuvilla OEKO-TEX sertifikaadiga. Sellised sertifikaadid annavad sulle aimduse, kuidas on kasutatud materjali kasvatatud, töödeldud jms.

Vastupidavaid tooteid saab kasutada aastaid, kui mitte mitmeid põlvesid. Kui sina neid enam ei kasuta, siis anna oma heale tuttavale, kel see kulub ära, või müü kellelegi teisele maha.

3. Eelista keskkonnast päriselt hoolivaid brände

Milline on ettevõtte tarneahel? Kus toodetakse tooteid? Millise teekonna läbi toode, et sinuni jõuda? Milline on tootmisprotsess? Kas ettevõte rakendab reaalseid tegevusi keskkonnasõbralikumaks toimimiseks? Need ja paljud küsimused aitavad sul mõista, kas huvipakkuv bränd hoolib meie keskkonnast ja planeedist Maa. Loomulikult tasub sellisesse infosse suhtuda väga kriitilise meelega, sest kahjuks on levinud ka rohepesu, millega eksitatakse tarbijaid. Näiteks Rume kassas saad enda ostu muuta metsa-positiivseks, mis tähendab seda, et sinu ostu kohta istutatakse üks puu. Uuri põhjalikult ettevõtte tausta ja vajadusel küsi lisaküsimusi.

4. Väldi üleliigset pakendamist

Kui sa poodled füüsilistes poodides, siis ütle võimalusel pakendist ära, olgu selleks siis paberkott või kilekott, mida sulle pakutakse. Kanna alati kaasas suuremat kotti või riidest kotte, kuhu sisse kõik soetatud kaup panna. Mitmetes e-poodides nagu ka meil Rumes, saad sa anda loa pakendada enda tellitud toode taaskasutatud pakendisse. See ei tähenda seda, et pakend ei kaitseks sinu tellitud toodet. Kaitseb küll, aga vahe on selles, et seda pakendit on mingil moel juba kasutatud, aga selle tugevus on piisav, et seda uuesti kasutada. Olenevalt ka tootest, võimaldavad mõned brändid ka omatoodete tellimist pakendivabalt. Kahjuks aga pole see alati võimalik, sest erinevad tooted vajavad erinevat pakendamist.

14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel