Vahet pole, kas eelistad traditsioonilist või modernset, rahulikku või eklektilist stiili, elutuba on kohaks, kus end mugavalt tunda. Võttes arvesse asjatundlikke soovitusi ja paari nutikat nippi, saad luua meeldiva ning funktsionaalse ruumi, kus on rõõm aega veeta.
Kui elutuba on suur või väike?
Elutoa kujundamine sõltub väga palju ruumi suurusest. On oluline vahe, kas sisustad elutuba, kus ruumiga kitsas käes või elutuba, mis on suur ja avar. Meie mõtleme mõlemale variandile.
Väikese elutoa sisustusideed:
· Multifunktsionaalsus – diivanvoodi, mis on igaöiseks magamisasemeks või aitab majutada külalisi, on väikeses elutoas asendamatu elutoamööbel. Ära kulub ka diivanialune panipaik.
· Taimed – lillepott seinal, aknalaual või riiulil ei võta palju ruumi, ent muudab toa hubaseks.
· Vaip – suur vaip väldib ruumi visuaalselt osadeks jaotamist ning annab hea keskse fookuse.
· Kasuta seinaruumi – riiulid või õhemad seinakapid lisavad väärtuslikku hoiuruumi. Pildid, seinal rippuvad taimed või lambid muudavad toa õdusaks.
Suure elutoa sisustusideed:
· Eri tsoonid – loo eraldi ala vestluseks, teleri vaatamiseks, lugemiseks ning miks mitte ka laua- või arvutimängude mängimiseks.
· Loo visuaalsed piirid – kasuta selleks vaipa, mööbliesemete paigutust, suuremaid potitaimi või seinakatte erinevusi.
· Suured lahendused – ruumikas elutuba on kohaks, kuhu valida massiivne diivan, suur kohvilaud või silmapaistvad raamaturiiulid.
· Hoia seintest eemale – rohke vaba ruum toa keskel jääb naljakas. Ära pelga mööblit seintest eemale tõsta, selliselt on vaba ala pigem täienduseks.
Parimad värvi- ja toonilahendused
Vahepeal oli moes valge üleküllusega elutoa disain. Sellised elutoad võivad mõjuda steriilse ning ebasõbralikuna. Ainult tumedates toonides elutoad aga vastupidi, kõleda koopana! Nagu ikka, on lahenduseks tasakaalu ehk heledate ja tumedate toonide kombineerimine. Seejuures ei pea piirduma puhtalt valge ning mustaga. On teisigi neutraalseid toone, mida on lihtne kombineerida ja mis annavad elutoale sügavust ja iseloomu.
Vastupidiselt levinud arvamusele ei pea elutoa kujundamine algama seinavärvi valikust. Kui sul on kindel pilt, milline peaks olema elutoamööbel, soetagi just need esimesena ning las elutoa sisustus olla inspiratsiooniks seinavärvi valimisel.
Lisaks värvile mängi ka materjaliga. Vaid ühe materjali kasutamine tundub ideena huvitav, ent lõpptulemus võib jääda veider. Metall, puuvill, kivi, klaas, puit, nahk – pane nende eripärad enda kasuks tööle. Seda saab teha ka väikestes kogustes, näiteks aksessuaaride juures: vaasid, lambid, skulptuurid jne.
Elutoa sisustamine – ära unusta valgustust
Lihtne lahendus on üks laelamp, ent selliselt on hubase tulemuse saavutamine keeruline. Mõnikord on laelamp liiga ere, teinekord jääb valgusvihust väheks. Ühe variandi asemel pane tööle kõik kolm tüüpi:
· Üldvalgustus – laelamp, mis annab ruumile üldise valgusfooni. Hea variant on hämardamisvõimalusega lamp, et valgus igaks olukorraks sobivaks timmida.
· Töövalgustus – diivani kõrval olev põrandalamp, et oleks lisavalgus lugemiseks või käsitöö tegemiseks.
· Aktsentvalgustus – seinalamp, laualamp, põranda- või laelamp. Eesmärgiks on välja tuua mõnda kindlat dekooreset, valgustada toanurki või luua varju- ning valgusefekte.
Mis kipub ununema?
Värvide valimise, mööbli ostmise ning selle kõige paigutamise kõrval võib seinaruumi täitmine sootuks meelest minna. Tegelikult saab just seinaruumi kasutusele võtmisega elutoa sisustamine korraliku punkti. See ei tähenda muidugi, et on vaja iga ruutsentimeeter ära katta. Mõtle läbi, mida sulle meeldiks näha, mis väljendaks sinu isikupära ja leia siis lahendus. Paar ideed:
· Pere- või reisifotod
· Isetehtud maal
· Meeldiva sõnumiga poster
· Seinale riputatav lillepott
· Valguskett