14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel

Kuidas valida madratsit ehk leia see hea ja õige nii endale kui oma lapsele

Kuidas valida madratsit? Milline pesumasin osta? Kuidas leida parim diivan? Kõik need ostud on võrdlemisi kallid, kuidas siis otsustada, mis soetada esimesena ja mis jätta hilisemaks? Meie soovitus on mõelda sellele, mida sa kõige rohkem kasutad. Ehk, kui sa vaatad kodus ringi, siis mis sa arvad, millises toas sa kõige rohkem aega veedad? 

Võimalik et esimesena tuleb pähe elutuba – ikkagi kodu süda, kus veedad aega perega ja võõrustad külalisi. Äkki mõtled köögile – nii söögi valmistamine kui söömine on meie elus märkimisväärsel kohal. Mõeldes aga puhtalt ajalisele aspektile, on vastuseks muidugi magamistuba! 

Foto: Pixabay

Kui palju sa peaksid magama?

Täpne unevajadus on individuaalne, ent üldine unetundide arv mis tagaks kosutava une, on seotud meie vanusega:

  • Vastsündinu magab 14 kuni 17 tundi
  • 3-5 aastane laps magab 10 kuni 13 tundi
  • Teismeline magab 8 kuni 10 tundi
  • Täiskasvanu magab 7 kuni 8 tundi

Vahet pole, millise nurga alt vaadata, kui numbrid kokku liita, on selge et me veedame tõesti kõige rohkem aega magamistoas! Sel põhjusel on hea mõte investeerida mugavusse ja meeldivusse. Olgu selleks siis kontinentaalvoodi 120×200 või 140×200 või sootuks miskit muud.

Sinu täiusliku une heaks

Disaini ise voodi, kus soovid magada.
Avasta Eestis valmistatud kontinentaalvoodid!

Kuidas valida madratsit?

Hakates vaatama, millist madratsit valida iseenda magamistuppa, peab arvestama mitme erineva faktoriga. Vaatame need kiirelt üle, et see, millist madratsit osta, lihtsamaks muuta.

  • Suurus – hea mõte on osta võimalikult suur madrats, sest ruumi pole kunagi liiga palju! Samas, oluline on ka see, et muu mööbel tuppa ära mahuks.
  • Tüüp – viimaste aastate mood on jenkkivoodi ehk kontinentaalvoodi. Näiteks kontinentaalvoodi 160×200, 180×200, 200×200 mõõtmetega. Äärmiselt mugav ja kvaliteetne lahendus, millega pole vaja ka mõelda küsimusele, milline madrats valida. Kuskile pole aga kadunud ka klassikaline vedrumadrats või kitsamates oludes asendamatu diivanvoodi.
  • Jäikus – külili magajatele sobib paremini pehmem madrats, kõhuli ja selili magajatele jäigem madrats. Madratsi jäikust on võimalik reguleerida ka kattemadratsiga. Kattemadrats on abiks ka siis, kui sina ja su partner eelistate väga erinevaid madratseid. Kattemadrats aitab kaks erinevat madratsit ühendada.
  • Materjal – madratseid valmistatakse väga erinevatest materjalidest: lateks, tatar, kookos, vedrumadrats jne. Julgelt võid ka asjatundjatelt küsida, et „soovitage madratsit ning räägime materjalidest“.

Nagu näha, on valikuvariante mitmeid. Millist madratsit eelistada? Vastus on alati üks: see milline on hea madrats, on iga inimese jaoks erinev. Ehk kui kaalud, millist madratsit osta, siis mõtle valiku tegemiseks eelpool väljatoodule. Nüüd kui sinu magamistuppa on lahendus leitud, tekib kohe veel paar küsimust: milline madrats beebile ning milline madrats lapsele?

Kuidas valida madratsit Montessori voodisse?

Madratsist rääkides võtame ette üldiselt voodid. Ehk tasub sul kaaluda klassikalise voodi asemel montessori voodi kasutamist? Montessori meetodi jälgimiseks ei pea asjale lähenema põhimõttel, et kõik või mitte midagi. Sa võid rakendada just selliseid soovitusi, nagu soovid ja sellises mahus nagu sinu pere jaoks parim. Üks lihtsamaid asju, mida planeerida on – usu või ära usu – voodi lapsele! Aga siiski, kuidas valida madratsit? Milline on hea madrats? Milline madrats beebile ja milline madrats lapsele?

Kust leida Montessori voodi?

Montessori voodi on justkui koondnimetus vooditele ja magamisasemetele, mis järgivad montessori meetodi ühte põhiprintsiipi: laps vajab õiges mahus iseseisvust ning vabadust. 

Võrreldes tavalise voodiga, siis montessori voodit eristab see, et lapsel on võimalik ise voodisse ja voodist välja liikuda. See tähendab tavaliselt seda, et puuduvad piirded (või on osalised piirded) ning voodi on piisavalt madal, et selle iseseisev kasutamine oleks turvaline. Seetõttu võib kohata ka nimetust põrandavoodi. Ja muidugi on küsimus, kuidas valida madratsit, kui klassikaline voodiraam puudub. 

Voodi põrandal ja madratsi valimine

Montessori voodit võib hakata kasutama juba kuuendast elukuust ning selles vanuses on väga tähtis, et madrats oleks pigem jäigem. Liiga pehme madrats võib beebile lihtsalt ohtlik olla! Väikelapse madrats võib aga olla juba keskmise jäikusega.

Madrats ei pea olema tingimata olema paks. Ka õhem, aga jäik, madrats toimib äärmiselt hästi. Kui sa muretsed soojust pärast, võid panna madratsi alla kasvõi vaiba. Õhema madratsi kasuks räägib ka see, et kui laps peakski end voodist välja veeretama, on ta põrandale nii lähedal, et tõenäoliselt ei ärka ta isegi üles.

Kui otsustad kasutada voodiraami, on vaja jälgida raami ja madratsi mõõtmete sobivust. Liiga suur või liiga väike madrats ei püsi kindlalt omal kohal ning võib osutuda ebamugavaks või suisa ohtlikuks. Siit kerkib ka küsimus: kui ei ole sobivat raami, kas madratsi võib panna lihtsalt põrandale?

Millist madratsit valida põrandale?

Ainult madratsi kasutamine muudab põrandavoodiga katsetamise väga odavaks! Kui sul on madrats olemas, nt võrevoodis, siis pead selle vaid põrandale tõstma ning ongi magamisase olemas! See tähendab, et ei pea isegi mõtlema sellele, kuidas valida madratsit või millist madratsit valida beebile. Kasutad lihtsalt varianti, mis on juba olemas.

Tegelikult võid otse põrandale asetada ükskõik millise madratsi. Meeles pead pidama vaid seda, et selle lahenduse peamiseks riskiks on hallitus. Ka laps higistab öösel, lisaks üldine tegutsemisest tekkinud niiskus toas. Ja kui madrats on asetatud otse põrandale, puudub õhu juurdevool, mis aitaks madratsit õhutada.

Otse põrandale asetatud madratsit peaks seega ise regulaarselt tuulutama. Sul pole vaja teha midagi rohkemat, kui tõsta madrats lihtsalt päevaseks ajaks vastu seina.

Kuidas valida madratsit õiges suuruses?

Kui ruumi jagub, võid julgelt valida ka pooleaastasele lapsele juba täismõõtudes madratsi. Sellel lähenemisel on mitmeid eeliseid:

  • Lapsel on piisavalt ruumi, et magada ükskõik millises asendis ja voodis ringi liikuda
  • Madratsit pole vaja välja vahetada ehk võid teha suurema investeeringu, sest see kestab kauem
  • Vajadusel mahub täiskasvanu lapse kõrvale magama

Kas see on turvaline?

Vanemana võib tunduda päris hirmutav lapse niimoodi magama panemine, et ta saab ise voodist välja ja voodisse liikuda. Enne kui põrandavoodi paika sättida, on eriti oluline vaadata üle lapse tuba ja teised ruumid, kuhu tal on võimalik ligipääs, ning kõik need ruumid lapsele turvaliseks teha, muu hulgas:

  • Kõrgem mööbel on vaja kinnitada seina külge
  • Peida ära rippuvad juhtmed ning veendu, et kardinanöörid on ohutud
  • Pane silma alt ära ja turvalisse kohta kõik, millega laps ei tohi omapead mängida
  • Sulge võimalusel köögiuks või lukusta köögikappide uksed

Aga kui laps lihtsalt ei püsi voodis?

Põrandavoodi kasutamisega alustades võid avastada, et laps tuleb sealt välja kohe, kui oleks aeg magama minna. Sinu jaoks kindlasti frustreeriv, ent see on lihtsalt osa protsessist. Võimalus ise voodisse ja voodist välja liikuda on lapse jaoks põnev ning uus kogemus ja ta peab sellega harjuma. Ole järjekindel ja märkad, et üha suurem osa öödest mööduvadki rahulikult oma voodis. Ja juba suuremal lapsel tähendab võimalus ise voodisse-voodist välja saada ka seda, et ta saab rahuldada oma põhivajadusi. Olgu selleks siis veelonksu joomine, wc külastamine või ka isa-ema juurde tulek, et kalli saada. 

Põrandavoodi pakub lapsele võimalust kontrollida oma ümbrust ja unerütmi. Kui tal läheb öösel mingil põhjusel näiteks uni ära, siis vanemate üles ajamise asemel, võib ta liikuda voodist välja, mängida oma mänguasjadega ning kui uuesti uni peale tuleb, minna tagasi voodisse. Lapsel on võimalik teha otsuseid, kogeda tagajärgi ja õppida nendest.

Millal võib põrandavoodit kasutada?

Laps võib hakata põrandavoodit kasutama siis, kui see on sinu jaoks mugav. Mõned vanemad alustavad siis, kui laps on viie-kuue kuu vanune. Teised ootavad, kuni laps on pooleteiseaastane ning oskab paremini oma vajadusi ja soove väljendada. Ehk et pole olemas ühte õiget vastust, sest kõik sõltub sinust ja sinu lapsest.

Varem või hiljem õpib laps ära, et just voodi on see parim koht magamiseks ja hakkab oma käitumist vastavalt muutma. Kui ta soovib magada või ka lihtsalt puhata, liigub ta voodisse ja kui ta soovib tegutseda, liigub ta voodist välja.

Ohutu lähenemine

Võttes Montessori voodi kasutusele nii vara kui võimalik, ära unusta ohutust. Ka laps, kes veel ei pööra ega rooma, suudab vingerdades ringi liikuda. See tähendab aga seda, et ta võib voodist välja liikudes lõpetada ebamugavas asendis, mida ta ei suuda iseseisvalt muuta. Just sel põhjusel ootavad enamik vanemaid põrandavoodi kasutamisega ajani, kus laps oskab ennast pöörata või isegi istuma lükata. 

Veelgi kindlam on ootamine ajani, kui laps oskab juba roomata või suisa kõndida. See võib aga teha algse harjutamise aga natuke pikemaks, sest algul on lapse maailm nii suur ja põnev, et voodisse magama jäämine tundub see viimane oluline asi. Ehk nagu ikka, igal variandil on omad plussid ja omad miinused. Olles aga nendest teadlik, ongi võimalik teha informeeritud ja teadlik otsus.  

Loodetavasti said nüüd selgust ja abi, kuidas valida madratsit endale ning kuidas valida madratsit oma lastele.

14-päevane tasuta tagastus

Metsa-positiivsed ostud

0% järelmaks 3 kuuks

Montessori mööbel