Maailm pakub meile valikuterohkust ja see kehtib ka diivanit valides. Võid küll arvata, et tead täpselt, mida soovid, ent hakates tooteid lähemalt vaatama, võib lai valik ülekoormavalt mõjuda. Lahenduseks on allpool toodud nippide ja nõuannete kasutamine, et saada parem pilt sellest, mis oleks sinu jaoks parim lahendus.
Suur tuba? Väike tuba?
Diivani valimine algab ruumist, kuhu see paigutatakse. Enne, kui hakkad midagi rohkemat vaatama, vasta mõtteis paarile küsimusele:
- Kui palju on vaba ruumi?
- Kui suur osa sellest vabast ruumist võiks kuuluda diivanile?
- Kas diivan on mõeldud vaid istumiseks või täidab ka mõnda teist rolli (nt voodi, ruumi eraldaja vms)?
- Milliste teiste mööbliesemetega pean arvestama?
Just viimane küsimus on see, mida kiputakse unustama. Muidugi saab kõik vajaliku hiljem lisada, ent see võib toa tasakaalust välja viia. Millele tasub mõelda: tugitoolid, riiulid, raamatukapid, lillepotialused, kohvilaud või ottoman, telerialus ning põrandalamp.
Nurgadiivan? Diivanvoodi? Mida võtta, mida jätta?
Kitsamates oludes on diivanvoodi ideaalne. Tänapäevased mugavad lahendused sobivad nii igapäevaseks kasutamiseks kui aegajalt külaliste majutamiseks. Kui ruumi on rohkelt, tasub heita pilk suurtele U-kujulistele diivanitele ning diivanikomplektidele.
L-kujuline diivan sobib ruumi liigendamiseks. Mööblieseme abil saad luua visuaalse piiri näiteks elutoa ja avatud köögi või elutoa ja kodukontori vahel. Kui klassikaline L-kujuline diivan tundub liiga rohmakas, saad sama lahenduse tekitada kahe väiksema eraldiseisva diivaniga, mille ühisnurka võid paigutada näiteks riiuli või väiksema lauakese. Tihtipeale on just need kõige efektsemaks lahenduseks, olles samas kerged ümber tõsta.
Muuda diivan mugavaks!
Diivani istesügavus on üks mugavust mõjutavatest faktoritest. Ent kui pole erinevatel diivanitel istunud, võivad numbrid võõraks jääda. Siin on lihtne spikker:
- 45 cm – ilus ja moderne, ideaalne istumiseks;
- 55 cm – piisav, et mugavalt istuda, ent lisasentimeetrid tasuvad ära;
- 60 cm – kõige populaarsem sügavus, kus saab nii mugavalt istuda kui sobib juba ühe inimese lõunauinakuks;
- 80+ cm – lamasklejate lemmik!
Materjalide võrratu maailm
Diivani valimine tähendab ka materjali valikut ning siin pead mõtlema kasutusele. Seemisnahk on kaunis ja luksuslik, pehme samet on meeldiv katsuda ja kestab pikalt. Mõlema materjaliga kaasneb aga tõsiasi, et need ei ole parim valik väikelastega või lemmikloomadega peredesse.
Nahkdiivan seevastu on stiilne, vananeb hästi ja on võrdlemisi kerge puhastada. Sama kehtib ka kunstnaha kohta. Üldiselt saab öelda, et sünteetilised materjalid on reeglina kergemad puhastada. Lisaks on need vastupidavamad pleekimise suhtes ehk päikesevalgust nautivas elutoas püsib diivan kauem ilusamana.
Et kõik klapiks – viimased valikud
Lõpptulemusele mõeldes ei saa üle ega ümber värvidest ja mustritest. Kui sul pole ühtegi ideed, vaata kodus ringi. Modernse joonega kodus võiks ka diivan olla sirge joonega, ent näiteks silmapaistvate värvidega või huvitavatest materjalidest. Kodus, kus aukohal on värvid ja disainid, sulandub kõige paremini eri stiile kombineeriv diivan – klassikaline disain modernse kattega või vastupidi, moderne diivanikuju ja klassikalise olemusega kate. Traditsioonilise disainiga oludes on aga parim variant traditsiooniline diivan, kus kattekangas on vastupidav ja pigem neutraalse välimusega.
Mustriline ning tume riie tähendab, et plekid paistavad vähem välja, ent need kipuvad ruumi visuaalselt väiksemaks muutma. Seetõttu sobivad sellistesse ruumidesse mahedamad toonid. Ja kuigi kirgaste värvide ja julgete mustritega saab elutoale vunki anda, siis turvalisem valik on tagasihoidlik diivan ja värvide lisamine näiteks patjade abil.